Sprzedaż mieszkań pod Wrocławiem - jakie pułapki czyhają na kupującego?

deweloper.dpimalachit.pl
2020-04-03

Kupując mieszkanie - nawet jeżeli pochodzi z rynku pierwotnego - powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie potencjalne pułapki mogące wiązać się z nabyciem nowego lokum. Przy inwestycji tego formatu każde potknięcie może nas bowiem słono kosztować.

Na co należy uważać, kupując mieszkanie

Kupno mieszkania to zawsze znaczny wydatek - i to taki, na którym możemy zarówno wiele zyskać, jak i stracić, choćby przez zapłacenie za mieszkanie kwoty, która będzie przewyższać jego realną wartość jako nieruchomości. Dlatego jest tak ważne, by przed zakupem starannie przemyśleć całą sytuację. Jednym z najważniejszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest lokalizacja interesującej nas nieruchomości - to właśnie ona przesądza bowiem o jej ostatecznej wartości, ponadto nawet przez wiele lat może wpływać na nasze domowe wydatki - związane m.in. z dojazdem do pracy, odwożeniem dzieci do szkoły czy częstotliwością zakupów. Jeżeli mamy na oku np. tanie mieszkanie na  osiedlu położonym pod miastem lub na jego peryferiach, sprawdźmy, czy dzielnica, w której się znajduje, ma łatwy dojazd do centrum i jest dobrze skomunikowana ze wszystkimi miejscami, które zamierzamy często odwiedzać.

Skoro już mowa o lokalizacji, równie istotną sprawą jest plan zagospodarowania przestrzennego. Określa on rozwój przestrzenny, jakiemu okolica ma zostać poddana w ciągu najbliższych lat. Warto więc zapoznać się z nim, jeżeli chcemy wiedzieć, czy w pobliżu nabytego przez nas mieszkania nie zajdą w przyszłości zmiany, które znacznie skomplikują nam życie - jak np. wybudowanie obwodnicy.

Zakup nieruchomości wiąże się również ze zjawiskiem timingu - czyli doboru możliwie dogodnej chwili na dokonanie zakupu. Rynek rządzi się swoimi prawami - kupione mieszkanie za parę lat może okazać się warte znacznie więcej, niż za nie zapłaciliśmy, może się też jednak okazać, że nie zdołamy sprzedać go nawet po cenie zakupu.

Choć wymienione powyżej czynniki to te, na które powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszym rzędzie, pamiętajmy, że okoliczności związane z zakupem mieszkania są znacznie bardziej złożone. Dlatego, jeśli chcemy zakupić odpowiadające nam mieszkanie i nie przepłacić, powinniśmy skorzystać z usług rzetelnego dewelopera.

Wróć do listy wpisów