Nowoczesne mieszkania z windami - jakie udogodnienia powinny znaleźć się w nowym budownictwie?

deweloper.dpimalachit.pl
2020-05-20

Klienci coraz chętniej szukają mieszkań, które nie tylko odznaczają się odpowiednim układem pomieszczeń i wysoką jakością wykonania, ale będą także w stanie zaspokoić różnorodne potrzeby. Osoby decydujące się na mieszkanie z rynku pierwotnego nie kupują już samego lokalu, ale w pełni funkcjonalne miejsce do życia. 

Ma to kluczowe znaczenie w wielu sytuacjach, np. w przypadku, gdy mieszkanie będzie też służyć za miejsce zdalnej pracy lub ma w nim zamieszkać rodzina z małymi dziećmi. Wraz z rozwojem wymagań klientów zmienia się także oferta deweloperów, którzy starają się zadbać o kompleksowe zaspokojenie potrzeb, od ludzi młodych i aktywnie sportowych po osoby starsze, nastawione przede wszystkim na wygodę oraz spokój. Na jakie rozwiązania i udogodnienia powinniśmy w takim razie zwracać uwagę, szukając wymarzonego mieszkania w nowym budownictwie?

Sprawne poruszanie się między piętrami

Niezaprzeczalnym atutem mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego są liczne udogodnienia usytuowane zarówno w samym budynku, jak i na otaczającym go osiedlu. Należą do nich m.in. przestronne windy, które od jakiegoś czasu stały się swoistym standardem, w jaki powinny być wyposażone wszystkie nowe budynki. Dla wielu klientów mieszkanie w bloku, w którym nie ma windy, natychmiastowo dyskwalifikuje całą inwestycję – także w sytuacji, gdy budynek nie ma więcej niż czterech pięter, przez co przepisy nie wymagają zastosowania takiego rozwiązania. Tymczasem brak windy to poważne utrudnienie dla osób starszych, borykających się z problemami zdrowotnymi, bądź dla rodzin z małymi dziećmi, które są zmuszone do codziennego przemieszczania się pomiędzy piętrami z ciężkim wózkiem. Również osoby niepełnosprawne zostałyby wykluczone z możliwości skorzystania z mieszkań w tak rozplanowanej inwestycji. Właśnie dlatego mieszkania z windami zlokalizowane w budynkach do trzech pięter to niezwykłe udogodnienie przy jednoczesnym zachowaniu komfortu przyjaznego, kameralnego osiedla z niską zabudową.

Przyjazne i bezpieczne otoczenie

Na co jeszcze kupujący powinni zwracać uwagę przy wyborze mieszkania w nowym budownictwie? Istotny jest kształt osiedla, szczególnie w połączeniu z obecnością wspólnotowej zieleni bądź placu zabaw dla dzieci. To ważny atut w przypadku rodzin, które posiadają małe pociechy i obawiają się o ich bezpieczeństwo. Jeśli plac zabaw znajduje się na osiedlu grodzonym bądź w centralnej części osiedla, na otoczonym budynkami dziedzińcu, rodzice zyskują możliwość swobodnej zabawy ze swoimi pociechami w obrębie inwestycji. Obecność placu zabaw może wydawać się drobnostką, jednak należy mieć na uwadze, że osiedla są zwykle zlokalizowane w pewnej odległości od innych zabudowań i obiektów rekreacyjnych, przez co najmłodsi mogliby zostać pozbawieni jakiegokolwiek miejsca do zabaw. Dodatkowo inwestycje takie jak te oferowane przez biuro D.P.I. Malachit są zaopatrzone w prywatne ogródki (parter) oraz balkony (pozostałe piętra), niezbędne do zażywania prywatnego wypoczynku czy rozwijania florystycznych pasji. Taka zapasowa przestrzeń z pewnością niejednokrotnie uprzyjemni wspólne spędzanie czasu z rodziną czy przyjęcie gości.

Bezpieczeństwo mieszkania i przechowywania

Standardem w nowym budownictwie są również dodatkowe miejsca do przechowywania sprzętów oraz środków lokomocji. Deweloper powinien zatem zadbać o to, aby każdy mieszkaniec osiedla miał wydzielone miejsce parkingowe, np. w formie parkingu naziemnego oferującego możliwość wykupienia miejsca postojowego na wewnętrznym dziedzińcu. Klienci często pytają również o obecność wózkowni, rowerowni bądź pomieszczeń na skutery. Wynika to z tego, że wiele osób nie chce trzymać w mieszkaniu ciężkiego sprzętu, który zajmuje cenną przestrzeń, ale jednocześnie nie potrzebują oni pełnego miejsca parkingowego. Wymagania stawiane przed nowoczesnym budownictwem sprawiły, że piwnice są coraz częściej zastępowane przez komórki lokatorskie, znajdujące się na tym samym poziomie co mieszkanie dla zapewnienia optymalnej wygody, oraz garaże, zlokalizowane w klatkach na parterze. Wykorzystuje się je do przechowywania rzadko używanych sprzętów oraz przedmiotów sezonowych, które nie mieszczą się w przewidzianym metrażu mieszkania. W komórce można również zorganizować spiżarnię, miejsce postojowe dla roweru, a nawet niewielki warsztat.

Wróć do listy wpisów