Mieszkanie od dewelopera czy z drugiej ręki? Wady i zalety obu rozwiązań

deweloper.dpimalachit.pl
2020-02-14

Kupno mieszkania jest dla wielu ludzi najważniejszą inwestycją w życiu, nie tylko dlatego, że mają przysłowiowy własny kąt, ale również dlatego, że sporo ludzi na ten cel zaciąga gigantyczne kredyty, które będą spłacać przez całe życie. Nic zatem dziwnego, że spora część inwestorów zastanawia się nad tym, czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego, czy wprost od dewelopera. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Rynek wtórny — dlaczego warto się nad nim zastanowić?

Rynek wtórny to tzw. „mieszkania z drugiej ręki”, czyli lokale kupowane od osób prywatnych. Dlaczego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem? Przede wszystkim dlatego, że takie mieszkania mają lepszą lokalizację. Starsze osiedla mają rozwiniętą ważną dla młodych ludzi infrastrukturę — szkoły, banki, przedszkola czy pocztę, a fakt ich bliskości ma duże znaczenie na codzienne życie. A jeśli o okolicy mowa to można mieć tutaj pewność, że ta raczej nie ulegnie zbytnio zmianie. Jedną z istotnych kwestii jest również cena, która bardzo często jest wielokrotnie niższa, niż mieszkań z rynku pierwotnego.

Nie są jednak bez wad. Jedną z największych wad mieszkań z rynku wtórnego często jest ich układ i wykończenie — zamknięte kuchnie, stolarka okienna, czy wykończenie ścian przez poprzednich właścicieli, które może pozostawiać wiele do życzenia. Warto również zwrócić uwagę na budynek, w którym znajduje się wymarzone mieszkanie. Jeśli jest dość stary, próżno szukać w nim energooszczędności. Należy nastawić się na to, że kupując mieszkanie od osoby prywatnej trzeba będzie uregulować podatek PCC w wysokości 2% od wartości rynkowej nieruchomości.

Rynek pierwotny — tak czy nie?

Jedną z największych zalet tego typu rozwiązań jest fakt, że otrzymuje się nowe mieszkanie, które znajduje się w nowym budynku, a w związku z tym do jego ceny nie musimy wliczać kosztów remontu. Kolejnym „za” wiążącym się z kupnem mieszkania deweloperskiego jest możliwość zaprojektowania wnętrza od samego początku pod siebie.  Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, są niskie koszty utrzymania nieruchomości, jak również fakt, że i można cieszyć oko ciekawą okolicą, w której zazwyczaj stoją nowoczesne budynki.

Warto mieć jednak na uwadze, że i rynek pierwotny nie pozostaje bez wad. Jedną z największych jest cena. Jeśli chce się kupić nowe mieszkanie w centrum miasta, trzeba za nie zapłacić sporą sumę pieniędzy. Jest to również ryzyko, bo kupując mieszkanie, które jeszcze nie powstało, nie ma się pewności, że budowa zostanie ukończona.

Wróć do listy wpisów