Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego mieszkania?

deweloper.dpimalachit.pl
2020-03-26

Niezależnie od tego, czy kupno nowego mieszkania dotyczy rynku wtórnego, czy stanu deweloperskiego, istnieje zestaw spraw, które trzeba wziąć pod uwagę i rozważyć przed dokonaniem inwestycji. To najprawdopodobniej największy wydatek w życiu, dlatego warto go dobrze przemyśleć. W końcu poza wartością mieszkania jest jeszcze wiele innych kosztów, które ponosi kupujący. Jak się do tego przygotować? O czym pamiętać, przeglądając oferty?

Kupno nowego mieszkania – od czego zacząć?

Dla wielu osób zakup nowego mieszkania jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Żeby się do niego dobrze przygotować, trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które warto ustalić jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań. Metraż, lokalizacja, budżet inwestycyjny, dodatkowe koszty – to podstawowe czynniki, które trzeba uwzględnić przed rozpoczęciem przeglądania ofert. Warto też pamiętać, że większy metraż nie zawsze oznacza większą liczbę pokoi, a jeśli służyć ma młodej parze, dobrze, żeby był w nim dodatkowy pokój dla przyszłego potomka. Budżet inwestycyjny powinien być oszacowany tak, żeby uwzględniał aktualną sytuację finansową, ale również jej zmianę w przyszłości (na lepsze lub gorsze). Być może okaże się, że warto wziąć większy kredyt i kupić mieszkanie w lepszej lokalizacji. Budżet powinien również przewidywać koszty dodatkowe: taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe.

O czym pamiętać przy zakupie nowego mieszkania – podstawowe kryteria

Mieszkanie ma służyć przez lata, dlatego trzeba zwrócić uwagę na jego lokalizację, stan całego budynku i udogodnienia takie jak parking podziemny. Dobrze również, żeby w okolicy znajdowały się sklepy, bank, poczta, szkoła – wszystko, co jest potrzebne w życiu rodziny. Przezornym poleca się także sprawdzenie, czy za jakiś czas w okolicy nie powstanie wielki biurowiec, który zasłoni widok i spowoduje, że dojazd do domu będzie utrudniony.

Wróć do listy wpisów