Odbiór mieszkania

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Odbiór mieszkania od dewelopera jest jednym z najważniejszych etapów w procesie zakupu nieruchomości. Trzeba się do niego odpowiednio przygotować, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą być bardzo kosztowne w przyszłości. Odbiorem mieszkania można zająć się samodzielnie, chociaż zaleca się skorzystanie z usług fachowca. W każdym przypadku należy krok po kroku sprawdzić zgodność wykonania mieszkania z warunkami umowy.

Odbiór mieszkania krok po kroku

  • Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić, czy mieszkanie jest zgodne z warunkami zawartymi w umowie. Na odbiór mieszkania warto więc zabrać ze sobą plan mieszkania, stanowiący załącznik do umowy. Co sprawdzamy? Przede wszystkim powierzchnię mieszkania. Powierzchnia może być obliczana w różny sposób, w zależności od tego, jakimi normami kierował się deweloper. Możemy mieć do czynienia z powierzchnią z tynkiem lub bez. Następnie sprawdzamy, czy zgadza się układ i ilość pomieszczeń, wysokość pomieszczeń, wielkość otworów okiennych i drzwiowych. Bardzo ważne jest również skontrolowanie, czy ściany są proste. Przyda się więc kątownik, którym zmierzymy kąty na styku ścian.
  • Ściany i sufity muszą być suche i pozbawione jakichkolwiek plam czy przebarwień. Analizując ściany, trzeba również zwrócić uwagę na to, czy tynk został równo rozłożony. Nie może być żadnych zgrubień, wybrzuszeń, pęknięć czy śladów po wcześniejszych naprawach. Należy też ocenić stan wylewek, szczególnie pod kątem dylatacji. Wszelkie nieprawidłowości trzeba zgłosić deweloperowi. Jeśli mamy taką możliwość, warto sprawdzić również grubość wylewki. W tym przypadku trzeba będzie wywiercić otwór w podłodze. Taka kontrola może okazać się potrzebna w przypadku mieszkań na parterze z uwagi na fakt, że wylewka ma bezpośredni wpływ na izolację termiczną mieszkania, więc jeśli będzie za cienka, w przyszłości możemy spodziewać się wyższych rachunków za ogrzewanie.
  • Z użyciem poziomicy sprawdzamy, czy podłogi są proste. Warto przy tym pamiętać, że podłoga na balkonie (a także parapety) powinna mieć delikatny spadek dla prawidłowego odpływu wody.
  • Trzeba przyjrzeć się bliżej drzwiom i oknom. Sprawdzamy, czy lekko chodzą, czy nie ma żadnych problemów z ich zamknięciem, czy zapewniają dobrą szczelność. Jeśli w mieszkaniu zamontowane zostały atestowane drzwi wejściowe, warto sprawdzić dokumenty, potwierdzające ich jakość.
  • Przy okazji analizowania okien, należy zwrócić uwagę na parapety. Muszą być wykonane z materiału określonego w umowie. Bardzo dokładnie trzeba sprawdzić spadek parapetów. Spadek jest również bardzo ważny na balkonie.
  • Kolejny bardzo ważny etap kontroli nowego mieszkania dotyczy instalacji. W pierwszej kolejności sprawdzamy to, co najłatwiejsze, czyli instalację wentylacyjną. Jeśli ciąg wentylacyjny jest prawidłowy, w przyszłości unikniemy problemów m.in. z pleśnią i grzybem.
  • Po instalacji wentylacyjnej przychodzi czas na instalację elektryczną. Co sprawdzamy? Zgodność układu gniazdek i punktów świetlnych z umową. Następnie kontrolujemy działanie instalacji (najlepiej odpalając wszystkie punkty oświetlenia w mieszkaniu na raz).
  • Dokładnie należy przyjrzeć się też instalacji wodnej, gazowej i grzewczej. To zadanie jest jednak nieco trudniejsze. W celu sprawdzenia szczelności gazowej należy użyć specjalistycznego sprzętu. Instalację grzewczą jesteśmy w stanie sprawdzić dopiero w sezonie grzewczym, a wodną – po zainstalowaniu wszystkich urządzeń. Można jednak przekonać się, czy zawory w kaloryferach sprawnie chodzą oraz, czy usytuowanie grzejników i układ punktów wodnych i kanalizacyjnych są prawidłowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *