Plany mieszkań - obraz

Plany mieszkań. Jak je czytać?

Wymarzone mieszkanie to nie tylko lokum w atrakcyjnej dzielnicy czy ciekawym otoczeniu. W przypadku nowych inwestycji, równie ważne co otoczenie zewnętrzne i kształt osiedla, będzie rozplanowanie mieszkania, to jak bardzo jest ono ustawne i jakich przeróbek ewentualnie będziemy mogli dokonać we własnym zakresie.

Przede wszystkim pamiętajmy, że plan architektoniczny i sprzedażowy to w istocie dwa różne dokumenty. Ten drugi zawiera propozycję umeblowania lokalu i jego aranżacji. Jeśli zależy nam na sprawdzeniu faktycznego rozmieszczenia na przykład rur kanalizacyjnych czy ścian działowych, domagajmy się od dewelopera planu architektonicznego.

Co dzięki niemu sprawdzimy?

Ściany nośne

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na rozmieszczenie ścian nośnych i działowych.

Ściany nośne to ściany kluczowe dla konstrukcji budynku, których nie będzie można wyburzyć. Nośne są grubsze od działowych; zaznacza się je grubą linią i wypełnia ukośną kreską. Działowe z kolei będą cieńsze, a ich lokalizację będziemy mogli dowolnie zmieniać.

Belki nośne

Na architektonicznych planach mieszkań linie przerywane to belki nośne. Widoczne są poniżej płaszczyzny sufitu, dlatego warto dopytać się o wysokość występu.

Kanały wentylacyjne

Planowania kuchni i łazienki nie powinniśmy zaczynać od wyboru płytek na ściany i gresu na podłogę, ale od weryfikacji rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych, oznaczonych na planie symbolem ukośnie przekreślonego kwadratu lub prostokąta.

Okna i drzwi

Czytając plany wymarzonego mieszkania zwróćmy uwagę na wymiar drzwi oraz okien. Przykładowo kółko z liczbami 90/120 oznaczać będzie otwór o szerokości 90 cm i wysokości 120cm. Z kolei symbole P i L oznaczają, że skrzydło okna albo drzwi otwiera się na prawą bądź lewą stronę.

Kierunki świata

Na końcu zwróćmy uwagę, na którą stronę świata wychodzić będzie nasze mieszkanie.

Najbardziej jasne i słoneczne to te, których okna wychodzą na stronę południową, oznaczoną na planie mieszkania symbolem S. Te oznaczone symbolem N, to wychodzące na północ. Są chłodniejsze, co jednak może być korzystne w trakcie upalnego lata.

Na koniec przypominamy: każdorazowo, przy odbiorze lokalu, wymagaj zdjęć instalacji wodno-kanalizacyjnych i instalacji elektrycznej od dewelopera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *