Co wpływa na cenę nowego mieszkania

Co wpływa na cenę nowego mieszkania?

Osoby planujące zakup nowego mieszkania najczęściej zapoznają się z szeregiem różnorodnych ofert deweloperów. Bardzo szybko można zauważyć, że ceny lokali o podobnym metrażu w tym samym mieście mogą znacząco się od siebie różnić. Skąd te różnice w cenach nieruchomości i co na nie wpływa?

Od czego zależą różne ceny mieszkań na rynku?

Głównym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkań jest lokalizacja. To zdecydowanie najważniejszy element, który decyduje o tym, że podobne rodzaje nieruchomości w różnych częściach miasta mogą zdecydowanie różnić się od siebie. Przykładowo, lokale w centrum miasta będą znacznie droższe niż nowe mieszkania pod Wrocławiem. Ale nie tylko podział centrum – przedmieścia wpływa na tę różnicę. Istotny jest również dostęp do komunikacji miejskiej, bliskość obiektów usługowych i handlowych, przedszkola, szkoły, otoczenie zieleni itd.

W przypadku mieszkań w budynkach wielokondygnacyjnych istotne jest również położenie na planie obiektu danego mieszkania. Przykładowo, mieszkania od strony ruchliwej ulicy zwykle będą tańsze niż lokale z oknami wychodzącymi na przestrzeń zieleni. Będąc na etapie wyboru mieszkania, warto więc zapoznać się z planami budowy ewentualnych inwestycji – jeśli tylko mamy taką możliwość.

Niemałe znaczenie ma również kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie. W praktyce im wyższa kondygnacja, tym wyższa cena. Dlatego osoby dysponujące ograniczonym budżetem chętnie skłaniają się ku mieszkaniu na parterze. Obecnie mieszkania parterowe są doskonale zabezpieczone, więc ewentualne ryzyko włamań jest ograniczone praktycznie do minimum. W kwestii komfortu mieszkania wiele zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji.

Dużą rolę odgrywa również ekspozycja na kierunki świata. W tym przypadku droższe mieszkania zwykle zlokalizowane są od zachodu i południa, ponieważ takie położenie gwarantuje lepsze nasłonecznienie pomieszczeń.

I oczywiście kluczowy czynnik wpływający na cenę, czyli metraż. Oczywiście im większe mieszkanie, tym większa będzie ogólna cena nieruchomości. Oprócz metrażu warto zwrócić uwagę również na rozkład mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *